Conectează-te cu noi

Casa Gradina

CUM CONSTRUIEȘTI O CASĂ PASIVĂ CU PAIE – CASA RIA

Publicat

pe

CUM CONSTRUIESTI O CASA PASIVA CU PAIE CASA RIA



Mai multe detalii despre panourile BIOBUILDS, izolate cu paie, aici:

Detalii și comentarii aici:
Dă un like și urmărește-ne și pe:

Alte clipuri bune despre CaseBune:
CASA CU SOARE –
CASA CU SOARE ARE SERA LA MANSARDA –
CÂTĂ CĂLDURĂ PIERDE CASA TA?

Imagine: Laurențiu Greger
Montaj: Laurențiu Greger

23 Comentarii

23 Comments

  1. Liviu Butnaru

    21/02/2020 la 20:07

    cea mai tare casa si eco.Casa cu paie nr 1,casa cu canepa nr 2 si pamant galben nr 3.
    Ferestre cu autospalare

  2. Remus P

    22/02/2020 la 23:55

    Fugim de preturi mari.. si dam de si mai mari 😉 LOL… Un earthship, ceva.. ? Macar experimental.. a facut vreu-un bogatas in ro ? Sau suntem toti saraci si cu pretentii ? MA APUC EU SA FAC UNU !! si FARA SA LIPSEASCA MASA TERMICA ! Toate clar, aproape gratis, dar cu multa munca (compactare etc) Deci oricum o luam, Earthshipu e facut FIE de mari intelectuali care stiu ca nu dau gres, FIE de mari bogatasi care continua sa fie zgarciti.. De la clasa medie nu ma astept la inovatii.

    Nu are nimic daca revenim putin in timp.. si punem chestii moderne la casa (tripan etc)
    https://www.youtube.com/watch?v=CWuHQOvNRDw

    Ideea e ca daca avantajele de a construi scump NU justifica EFORTUL facut pentru a face acei bani.. atunci ramanem pe ieftin si util. Pica versiunile sa impresionam dusmanii. Pica bancile mafiote romanesti cu dobanzi de DAE 5%+ NEVAZUTE in vest.. Pica modernismul si cubismul.. PICA extraordinar de multe chestii facute impotriva progresului nostru. Iar pe langa aceasta casa, poate fi atasat un "no till garden" (adica, gradina unde nu se sapa!!) Si de aici incepem discutiile.. Pana aici nu avem ce, pentru cu gusturile SE discuta, si devin din ce in ce mai asemanatoare pe masura ce inteligenta creste (great minds think alike).

  3. Bogdan M.

    23/02/2020 la 13:04

    Asta e de fapt o reclama pentru panourile respective. 🙂

  4. Ionuț Ghiță

    06/03/2020 la 21:10

    Salut , super interesant , dar in același timp ma gândesc la duritatea peretelui , am o mică dilema (curiozitate ) ..ca de exemplu : dacă as dori sa montez un mobilier sau un boiler ( ceva mai greu ) ma gândesc ca nu este același sistem de prindere cu dibluri și holșuruburi ..

  5. marius ciobanu

    12/03/2020 la 9:28

    Cea mai urata casa si cel mai urat proiect, si o magazie ar arata mai frumos, pacat de materiale!

  6. kim sburatura

    31/03/2020 la 11:35

    La minutul 22,51 zice el fara OSB dar la 23,45cu OSB. Care este pana la urma varianta ?

  7. VargArt Studio

    04/04/2020 la 15:56

    Merge de minune o mini plantatie de cannabis la câtă lumina naturala este in casa asta !!✌️✌️😂

  8. Zirkon Adrian

    07/04/2020 la 17:08

    mizerii scumpe no hate

  9. Dan Alin

    19/04/2020 la 8:34

    :))))

  10. Under Cover

    29/04/2020 la 21:56

    Ce parere aveti de tehnologia celor de la IZODOM?

  11. raduburic

    30/04/2020 la 21:02

    Ma interesează și pe mine un test😄 " sa vedem suspendat un birou de 100 de kg pe perete" 🤣🤣🤣

  12. Rodica Pollmann

    01/05/2020 la 12:54

    Foarte scump .

  13. alina iacob

    02/05/2020 la 9:17

    Tipul zice ca are planul facut pe 50 de ani, Buhnici se pisa pe el "sunt curios daca rezista planul". …0 respect pt ce zic oamenii, treb sa dispute el gandirea oamenilor.
    Totul crede ca este despre el.
    Este timpul sa dau "not interested in this channell".

  14. Raduta Alex-Radu

    09/05/2020 la 2:18

    Da, as vrea sa vad toate aceste teste impreuna cu Adi intr-o sectiune dedicata a Case Bune.. ar fi super sa stie toata lumea la ce se poate astepta de la acele module din paie si de asemenea ar fi si mai util sa vedem diferite moduri de montaje cum treci cu cablurile si tevile prin ele… la modul daca pe viitor ai nevoie sa dai o gaura sa montezi o antena pe perete la exterior sau sa montezi un bec/aplica etc 🙂 Frumos ar fi fost sa vedem si noi daca este posibil ceva filmari din diferite etape de constructie, ce probleme pot aparea la folosirea acestor module care trebuiesc considerate inainte sa te apuci sa construiesti o casa din ele..nu neaparat pasiva, dar macar sa inlocuiesti caramida cu ele si tencuiala clasica ar fi ceva…

  15. Consta Catedral

    14/05/2020 la 12:06

    Cat a costat casa

  16. Nairpic Nairam

    21/05/2020 la 22:00

    Ma tat gandesc …. oare vara nu te bate dumnezau de cald cu atatea ferestre :))))))))

  17. Cosmin Stoler

    22/05/2020 la 12:19

    Da, hai să vedem.

  18. Bogdan Curea

    27/05/2020 la 20:43

    Nu inteleg de ce sta cu casca pe cap!

  19. Giony Jakson

    31/05/2020 la 9:07

    Super! As fi interesat de mai multe detalii. De la A la Z

  20. Alexandru Andrusca

    11/06/2020 la 10:07

    Vad tot felul de comentarii cum ca n-ar fi rezistenta la foc sau la alti factori de agresiune. Va reamintesc faptul ca acest standard, de casa pasiva, este unul german. Raspunsul la oricare din intrebarile rezista la….. este DA. Rezista la tot. Vezi passivhaus standard.

  21. Alexandru Andrusca

    11/06/2020 la 10:45

    Testul de rezistenta la foc pe sistem constructiv identic:
    https://www.youtube.com/watch?v=Lr068L2mQCQ

  22. demi k