Conectează-te cu noi

Constructii Amenajari

VIDEO 🎥 Masuram cablu de cupru cu o medota "prea ca la tara " NYM-J made in Romanica

Publicat

pe

VIDEO Masuram cablu de cupru cu o medota quotprea ca



#NYM_J
#Cablu_de_Cupru
#Sectiunea_conductorului_de_cupru

Masuram cablu de cupru cu o medota “prea ca la tara ” NYM-J made in Romanica

Orice metoda ai aborda nu iese 2.5 nici daca il incalzesti cu lampa 🙂

DE UNDE POT COMANDA disjunctoare CURBA B si DIFERENTIALE TIP A B B+ si F ?
Inafara de ETI aveti mai jos inca 2 surse.Livrarea se face din stoc in max 48 de ore .
comenzi@electro-instalatii.eu pentru toata tara.
sau pentru Bucuresti
mirela.electricteam@gmail.com
Aici gasit HAGER, ABB, Doepke, Legrand, Kaiser,Eltropa, etc
Protectii AFDD

Membrii platitori ai canalului beneficiaza de discount.

proiectediversediy@gmail.com

28 Comentarii

28 Comments

  1. Radu Mitroi

    07/04/2020 la 19:19

    Nu vreau sa fiu Gica contra, dar nu e tocmai corecta metoda. Conform specificatiilor Klauke pentru pini: https://www.klauke.com/gb/en/insulated-cable-end-sleeves-to-din-with-easy-entry , diametrul interior al pinilor pentru 2.5mmp este de 2.2mm. Adica o raza de 1.1mm. La o sectiune de 2.5mmp raza e aprox. 0.89mm (0.8922… la un pi = 3.14). Asta, evident, in conditii ideale, conductorul perfect cilindric, fara variatii de temperatura, etc., etc. M-a dus si capul ca poate diferenta e din cauza lui "Easy Entry", da' nu am gasiti alti pini pe site la Klauke. 🙂 La 1.5mmp diametrul pinului e 1.7mm iar diametrul conductorului ar TREBUI sa fie 1.38mm. Ar trebui.

  2. Laurentiu Iulian

    07/04/2020 la 19:41

    Salut Ștefan! ca să nu mai comenteze una lume aiurea, pentru conductorul vlp y, măsoară unul dintre fire înmulțeștel cu cîte sunt la un loc, rezultatul caută-l în tabelul cu secțiunea mm² al sârmei de bobinaj și comparăl, iar dacă tot nu i-ai lămurit nu le mai da explicații consumăți timpul cu cine merită. Te rog să mă scuzi.

  3. Dan-Matei Oltean

    07/04/2020 la 19:42

    De le chinui intra 2,5 in pinu de 1,5…..

  4. Mihai Feldrihan

    07/04/2020 la 20:21

    Salut
    Fa o comparatie NYYM-j de la RCB cu NYYM -J de la ROMCAB MURES si cu ceva nemtesc☺

  5. Catalin nicolae Eftimie

    07/04/2020 la 20:37

    Super tare asta Ștefan să conteste un șubler electronic de marcă, ăsta se bate fără probleme cu Mitutoyo, nu cred că trebuie să mai continui că ei tot nu au să creadă.
    Auzi frate un șubler care măsoară cu precizie de 1 sutime nu este de ajuns,băi nene o sutime e 1/100 dintr-un mm.Văd că vor micrometru care măsoara ghici, tot la sutime.
    Ce Doamne iartă-mă o fii așa de greu să recunoaștem un lucru evident și anume că nici un cablu nu respectă secțiunea. Se fură pe față și punct. Căutăm tot felul de “gogorițe” în loc să apreciem faptul că un om își pierde timpul, își bate capul se agită și albește să prezinte ceea ce alții nu-ți împărtășesc nici cu bani grei!

  6. Marius Damian

    07/04/2020 la 20:48

    Nu folosești corect. Acel 1,5 mono e compact, sarma. Pini nu sunt făcuți pt monofilar ci pt multifilar. Ia conductor multifilar și matisează ușor. Se încadrează perfect

  7. vasicucu

    07/04/2020 la 21:29

    Am măsurat un cablu NYM-J 3×1,5 din Germania, și ghici ce? Nici ăla nu iese de 1,5. Este un cablu Prysmian cu eticheta în germană, adus de la nemți pentru o investiție de-a lor la noi. Diametrul este 1,30 mm, secțiunea de 1,32 mmp. Șublerul este cu cadran rotund, cu precizia de 0,02 mm. Alte măsurători comise: CYAbY-F 3×1,5 — d: 1.22 mm, s: 1,168 mmp
    CYY-F 2×2,5 — d: 1,68, s: 2,21
    FY 2,5 — d: 1,62, s: 2,06
    FY 2,5 mai vechi, găsit într-un pod — d: 1,72, s: 2,32
    CYY-F 3×4 — d: 2,14, s: 3,59
    Nu am acasă nici un capăt de FY de 6 luat de la E-ON pentru coloane la branșamente, dar nu cred că are nici 5 mmp.

  8. Alex Nicolae

    07/04/2020 la 22:00

    Cred ca mai repede se potriveau pini ptr 1,5 la cablu de 2,5🤣

  9. Antonio Tronci

    07/04/2020 la 22:23

    Incearcal cu fir litat,exista si un patente special care se pintaza.

  10. Vlăduţ Frăţiman

    07/04/2020 la 22:26

    Că să fie chiar ok, trebuia să masori un conductor bun, care să aibă 2,5mmp, apoi îl băgai pe pin că să vedem că intră fix, apoi probai cu cablul prost. Nu contest că nu se fură la grosime, dar așa de dragul științei. 😁

  11. Antonio Tronci

    07/04/2020 la 22:29

    Firul litat luandui izolatia diametru Devine mai mare si cu ajutorul patentului se pintaza

  12. Mario Marian

    07/04/2020 la 23:38

    Nu e mult mai bagi 1mm pe lângă el și îl faci într adevar 2.5 cât ar trebui sa fie 2.5 normal 🤦‍♂️

  13. iubire romaneasca

    07/04/2020 la 23:41

    https://youtu.be/BwyDCHf5iCY

    👍267😵😀😘😍👽😘😍♥♥♥♥♥♥♥

  14. Viorel Neagu

    08/04/2020 la 0:58

    Ok… Am inteles… Tu cu ce materiale conforme, metric vorbind faci lucrarile, cand pe piata din tara doar asa ceva gasesti? Intreb din respect si ptr ca vreau sa imi fac instalatia elecrica la casa. Multumesc si sanatate!

  15. AKAIGXF71

    08/04/2020 la 1:34

    Eram curios ce diametre au, astfel incat puteam calcula usor sectiunea. Vizibil, tare mi-e ca cel "da doi jumate"- abia daca are 2mmp, iar cel "da unu' jumate", daca are 1,1-1,2mmp. Nu esti singurul "dobitoc", mai ai Frati! :)))) InterCity200CFR – AKAIGXF71 e si mai dobitoc! Dar el e "pa bune", ca nu stie nici 5% din cate doar a vazut aici! Salutare!

  16. Adrian Ionescu

    08/04/2020 la 3:47

    Din măsurătorile făcute de mine, pinul roșu pt multifilar 1.5mm² are o arie a gaurii interioare, de aprox 2.5mm², iar cel albastru, de 2.5mm² multifilar are o arie a gaurii interioare de aprox 4mm². Multifilarul are un fi ø mai mare decât unifilarul la aceiași suprafață.
    La munca am mai măsurat doi conductori, la 1.5 masiv am calculat 1.3mm², iar la 2.5 am calculat 2.2 – 2.3…

  17. New Creative

    08/04/2020 la 9:07

    Ne fac astea pe fata

  18. Simu Mihai

    08/04/2020 la 12:16

    Era bună comparația și cu un cablu NYM-J din germania sau altă țară civilizată și făcut la fel și atunci era concludent și se putea trage o concluzie corectă de fiecare care vedea acest film…

  19. Calin Catalin

    08/04/2020 la 12:22

    WoW …wow ,,,,,, BRAVO! Stefan. Tare testul

  20. Cristian Ion

    08/04/2020 la 14:40

    Nu stiu de ce ne chinuim sa masuram atatia conductori cu atatea aparate fie ele sublere electronice ,micrrometre ca tot o sa fie ceva an neregula. .Am anteles ca se calculeaza si la kg per metru ,de ce nu antrebam un angajat de la orice centru de primire neferoase ca el ne va spune fix fara nici o toleranta cat trebuie sa cantareasca orice cablu care il veti duce doar lungimea trebuie sa stie Si am scapat de problema.Multa bafta Stefan👍👍👍

  21. Ionut Postolache

    08/04/2020 la 17:30

    Salut Stefan, am un prieten care sta la casa in Popesti (Dimitrie Leonida) si are fluctuatii mari de tensiune (mai ales noaptea). Ce trebuie sa monteze in tablou sa scape de fluctuatiile adtea? Multumesc

  22. Romeo Ciprian

    08/04/2020 la 23:20

    Sault, o întrebare din necunoștință. Pini nu sunt puțin mai mari de 2,5 sau 1.5 …etc, pentru a putea fi presați? In FTTH in Spania unde lucrez uni conectori vin puțin mai mari pentru acest scop.

  23. MihaiȘ

    10/04/2020 la 0:07

    mi se pare ca intra cam greu firu` de cupru prin gaura pinului 😂😂😂

  24. Nicolae Morariu

    12/04/2020 la 20:03

    Bine spus!
    Cablul se măsoară luând în calcul marcajul care se afla pe el….nu măsurând pe jos sau cu metrul 🙂

  25. Florin Cozmanciuc

    13/04/2020 la 9:14

    Dacă cei care confecționează cabluri , ar face și pini, să vezi cum se potriveau la fix! Cât furau din cablu , cu atât micșorau și diametrele pinilor. Dar dacă se fac separat, de unde vrei să știe unii cât fură ceilalți?

  26. Cristian Olaru

    17/04/2020 la 10:08

    Salutare, și felicitări pentru tot ceea ce faci!
    As avea o întrebare pentru tine. Sunt la capitolul proiectare instalație electrica pentru casa în care urmează sa locuiesc. As vrea sa știu dacă cablurile nym-j se pot poza pe placa iar apoi pot pune polistirenul de izolație pentru încălzirea în pardoseala și sapa egalizatoare?

    Mulțumesc și spor în ceea ce faci!

  27. Ioan Semeniuc

    20/04/2020 la 18:49

    Cel lițat are aceeași,,problema" plus una foarte gravă la unele se înegrește (se oxideaza)cuprul in maxim 1 an.As vrea ca cei in domeniu prin experiența lor sa confirme sau infirme acest fapt.Ar fi de mare ajutor pentru cei ce merg pe varianta firului lițat in instalații sa știe la ce sa se aștepte.Vorbim de firul lițat fabricat in Romania

  28. Athos

    10/05/2020 la 1:35

    M-am uitat si eu de curiozitate la Leroy la preturi si am observat ca ei listeaza dimensiunile in milimetri patrati mmp deci un cablu de 1.5mmp va avea diametrul de 1.38mm… iar cel de 2.5mmp un diametru de 1.78 mm. Problema e cu astia de la ANPC ca le permite sa faca un fel de reclama mincinoasa…Pana si ala vandut de ei cu 4mmp vine un diametru de 2.25 mm. Am vazut chiar si in clipul tau ca pe cablu scrie dimensiunea in mm patrati. Nu sunt in domeniu dar banuiesc ca normativul va cere dimensiunea in diametru iar astia vand aria sectiunii care va fi intotdeauna mai mare decat diametrul.

Lasă un Răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Recomandari

Trending