Conectează-te cu noi

Video

VIDEO 🎥 Pachet de Crăciun pentru copiii duși departe

Publicat

pe

VIDEO Pachet de Craciun pentru copiii dusi departe



Am urmărit drumul unui pachet trimis de Sărbători dintr-un sat din Moldova până în Marea Britanie. Și am aflat că nu e vorba doar de o simplă sacoșă plină cu plăcinte și vin de casă. E de un gest de afecțiune care menține o punte între cei plecați și cei rămași.
———————————
Recorder este o publicație online construită de o echipă de jurnaliști în jurul acestor principii: jurnalism onest, făcut cu pasiune și pus în serviciul public. Puteți susține proiectul Recorder printr-o donație aici sau aici www.patreon.com/recorder

Mai multe clipuri produse de noi sunt pe:

site:

pagina noastră de Facebook

contul de Instagram

22 Comentarii

22 Comments

  1. Alex Costinescu

    05/01/2020 la 14:13

    Cred ca noi romanii avem si in sange sa ne vaitam si sa pozam in victime…

  2. Vlad Tepes

    05/01/2020 la 14:44

    ma intristeaza sa vad copii romani din diaspora care nu stiu romana……

  3. Emm N.

    06/01/2020 la 0:49

    11:53, ei folosesc IPA/Rubbing alcohol… dar nah, nu am gasit e mai simplu. Sau poate albastrul de metil care are 0 functionalitate in spirt e o strategie de marketing mai buna. "Dom'le al nostru e albastru, la nemti, engleji si pin alta parti e alb, nu e bun!"
    Si daca muncesti 12 ori faci un deserviciu tuturor, e ilegal si creezi imaginea ca suntem fraieri exploatabili!

  4. Mihai Ilie

    08/01/2020 la 18:27

    Realitatea crudă a romanilor nu este departarea de casa ci dorul de persoanele pe care le lasă in urma

  5. bronto zaur

    09/01/2020 la 18:46

    Am urmarit filmul cu ochiii in lacrimi … si fratele meu este plecat din tara … ne vedem la vot !

  6. What do I Think About

    10/01/2020 la 11:15

    Am dat like si l-am oprit dupa cateva minute. Nu am rezistat sa ma uit.

  7. Gabriel Ionescu

    10/01/2020 la 14:36

    Sublim…

  8. Rares Albinaru

    11/01/2020 la 5:12

    Un documentar realizat excelent asa cum cei de la Recorder stiu cel mai bine. Problema mea e alta, inteleg frustrarile oamenilor legate de plecatul din tara si toate cele. Cum zic si cativa oameni mai jos, ca roman te integrezi sau nu, totul depinde de tine. Dar sa ajungi sa trimiti din tara, alcool sanitar, borcane cu muraturi, si saci de cartofi, mi-se pare absurd.

  9. SERGIU PANTUR

    12/01/2020 la 3:05

    SI STATI SA VEDETI PLECARI IN MASA..AUSTRALIA DESCHIDE PORTILE..AU NEVOIE DE AJUTOR..DE FORTA DE MUNCA..HAI ROMANIA..HAI IN AUSTRALIA..IN ALTA TARA UNDE TI SE OFERA..CACI IN TARA TA..ESTI UN SCLAV MODERN..

    CAT DESPRE MESAJ…EXTRAORDINAR..BRAVO RECORDER….
    SANATATE MULTA SI PUTERE DE MUNCA TUTUROR ROMANILOR DIN ORICE COLT AL EUROPEI..
    SALUTARI DIN UK HEATHROW

  10. Alina Ligia

    12/01/2020 la 12:51

    😭

  11. Razvan Ilie

    12/01/2020 la 18:12

    Cumplit pentru cei ce pleaca, trist pentru cei ramasi … parinti, bunici, frati, prieteni si tragic pentru copiii lasati in urma.

  12. Cosmin Dorgo

    13/01/2020 la 19:00

    Moos Craaaciuuun

  13. Laura Ana Maria Bostan

    15/01/2020 la 15:18

    <3

  14. MrMdaeu

    24/01/2020 la 19:32

    Ce frumos reportajul! Ce trist sa ajungem sa ne auto-exilam ! Mi-e dor de parintii mei care au suferit dupa ce am plecat….care acum sunt in imparatia cerurilor.
    Am plecat in 2000. Apoi am convins-o si pe sora sa plece din Romania, in 2004. Familia mea este peste ocean. A ei este in Europa. Ultima oara cand am vizitat Romania, eu in 2015, iar ea in 2017, am fost extrem de dezamagiti. Orasele, satele, campurile, totul parea mai oribil decat pe vremea comunistilor. Doar cateva oaze de curatenie si bunastare, in rest 'fereasca Dumnezeu!'.
    Imi vine sa plang cand imi amintesc ce tristi au fost parintii cand au aflat ca pleaca si ea: 'Pleci si tu!? Noi ramanem singuri…!' Niste oameni atat de buni, foarte calmi, milosi, rabdatori! Au suferit tare mult ca au ramas fara copii, fara nepoti, fara ajutor. Cand s-au inbolnavit , s-au intors morti de la spitale. Spitalele alea infecte ale ciumatilor rosii, cu doctorii aia spagari, ucid romanii!

  15. c c

    05/02/2020 la 13:15

    MI-AU DAT LACRIMILE PENTRU CA SI EU SUNT UNU DIN CEI 400000 SAU MAI BN ZIS SUNTEM 4(EU, SOTUL SI COPII).TRAIM DE 10 ORI MAI BINE IN ANGLIA DAR DORUL DE CASA TE COPLESESTE.ACESTA ESTE CRUDUL ADEVAR AL ROMANIEI.MAJORITATE TIERILOR PLEACA DIN ROMANIA SAU AU PLECAT SAU ISI DORESC SA PLECE.

  16. Strelciuc Daniel

    12/02/2020 la 1:20

    Am plâns din nou!
    Sunteti extraordinari, autentici!
    Va multumim mult pentru interesul pe care îl aveti fata de diaspora.

  17. Victor Marius

    19/02/2020 la 10:10

    clipul asta trebuie sa ajunga la toti politicienii, sa fie fortati sa il vada

  18. amerikaine

    29/02/2020 la 9:15

    DE CE NU VORBESTE NIMENI CATI BANI TRIMIT ROMANII DE AFARA PENTRU NI ICURILE ALEA DE ALE GURII ?LE PLATESC INSUTIT SAU INMIIT .

  19. Arashy

    28/03/2020 la 12:00

    Pielea de gaina cand a zis ca „„sunt romanii„„ ..

  20. Silviu Marcu

    05/04/2020 la 23:42

    Frumos reportaj! Mulți spun că aici nu se merită să trăiești, dar eu cred că proverbul "fie pâinea cât de rea, tot mai bine e în țara mea" ar trebui să ni se potrivească la toți. Să luptăm și să scăpăm de hoții și netrebnicii care ne conduc țara, astfel să putem duce aici o viață normală.

  21. Liviu F Albu

    12/04/2020 la 11:58

    Tara mea de glorii, tara mea de dor, ….

  22. sensemille

    26/05/2020 la 15:18

    Frumos documentarul… dar nu sunt de acord cu interpretarea trista/nostalgica a lui.
    Daca lucrii in strainatate si chiar vrei sa fii langa parintii tai, poti sa ii aduci si pe ei, nu trebuie sa stea cu tine in casa, le gasesti chirie ieftina in satele din apropiere.
    E plin de zboruri ieftine, nu trebuie sa ii vezi o data pe an… du-te tu de doua ori, adu-i pe ei de doua ori. Nici daca erai in Romania, nu ii vizitai mai des. Daca te muti de la sat in Bucuresti, Iasi, Cluj, Timisoara, cu transportul nostru in comun iti ia mai mult timp sa iti viziteti parintii decat ti-ar lua cu avionul din strainatate.
    Oamenii din fata blocului nu stateau in fata blocului de fericire ci pt ca nu aveau de ales. Bucura-te ca nu mai sunt in fata blocului.
    Lucrii 12 ore sa faci bacon? Invata limba si du-te la un magazin, call-center, orice.. o sa lucrii 8 ore pe aceasi bani sau mai multi si o sa ai si sanse sa avansezi.

    E tipic Romanilor sa ne plangem. Niciodata nu ne e bine. Acasa nu e bine ca nu facem bani, in strainatate nu e bine ca nu suntem acasa. Bucurati-va ca aveti de unde alege, ca acuma 30 de ani faceati ce vi se zicea. Puteti sa stati acasa, puteti sa faceti bani acasa, puteti sa va mutati unde vreti pe glob, totul tine de voi. Nu va mai plangeti.

Lasă un Răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Recomandari

Trending